מבנה וסוגי תכנים של אתר וורדפרס

כל מי שמספק שירותי בניית אתרי וורדפרס חייב בהכרח להכיר את קבצי המערכת המרכיבים את התבנית ובכל זאת פעם אחר פעם אנו נקראים לשקם או ליתר דיוק לבנות אתר וורדפרס מחדש כיוון שבנו אותו ללא Single.php או Category.php ובד"כ על בסיס התבנית Twenty Ten כלומר עם הרבה קוד עודף שממש אבל ממש לא צריך ומאט את האתר שממילא עמוס בפונקציות מיותרות אותן לא טורחים למחוק מחשש ליצור שגיאות וגם כי.. הלקוח פשוט לא יודע את זה!

רגע לפני שניכנס לסוג הקבצים בצד הטכני אני רוצה להסביר על סוגי התכנים הקיימים בוורדפרס אשר מוצגים כברירת מחדל בצורה אחרת אחד מהשני. מה זה פוסט ומה ההבדל בין פוסט לעמוד, מה זה קטגוריה ומה ההבדל בין קטגוריה לדף ארכיון וכו'. ולכן במדריך זה אעבור אתכם על הקבצים אשר מרכיבים את התבנית של וורדפרס ונדבר גם קצת על איך הם עובדים אחד עם השני.

  • אהבתם? שתפו!

סוגי התכנים המובנים באתר וורדפרס

  • דף הבית – לרוב כתובת הבסיס של האתר שלכם (לדוגמה: sagive.co.il)
  • פוסט – מציג פוסט מלא ואפשר לשייך אותו לקטגוריה ולהוסיף לו תגים
  • פוסטים מותאמים – פוסטים אשר הותאמו כדי ליצור עיצוב אחר או להציג מידע נוסף
  • עמוד סטטי – עמוד קבוע כמו אודות שאי אפשר להגיב בו או לשייך אותו לקטגוריה
  • עמודים מותאם (Custom Pages) – עמודים אשר הותאמו כדי ליצור עיצוב אחר
  • קטגוריה – דף המציג תקצירים של הפוסטים באותה קטגוריה (לדוגמה: בלוג קידום אתרים)
  • דף תגיות – דף המרכז תקצירי פוסטים בהם תגיות מסוימות
  • ארכיון – דף הדומה מאוד לקטגוריה ומציג תקצירי פוסטים מתאריך מסוים או מאת כותב מסוים
  • תוצאות חיפוש – דף בו אתם מציגים את תוצאות החיפוש שלכם.

כמובן שישנם עוד מגוון רחב של סוגי תכנים שאתם יכולים להציג באתר שלכם אך רובם התאמה של פוסט (Custom Post Type) או יצירה של תבנית מיוחדת לדף מסוים כמו דף יצירת קשר עם עיצוב מעט שונה. בנוסף אתם יכולים ליצור דפים עבור כותבים אשר נקראים author.php ודף עבור שגיאות הקלדה של גולשים או שגיאות בכלל שנקרא 404 וכו' הכל בהתאם לרמת ההשקעה שלכם או רמת ההשקעה שאתם דורשים מבונה האתר שלכם.

איך האתר וורדפרס שלכם בנוי (לרוב!)

אם בנו לכם אתר וורדפרס איכותי וודאי שיש לכם את רוב סוגי התכנים שהזכרתי ברשימה למעלה כחלק מהתבנית שלכם. איך זה מתבטא תכלס בניהול האתר שלכם?

זה אומר שאתם יכולים לפרסם עמודים סטטיים כלומר עמודים קבועים (הדגמה למטה), פוסטים בקטגוריות שונות אשר כאשר מתפרסמים בתוכם מופיעים גם תגיות וקישור לחיץ אל הקטגוריה אליה הם שויכו.

בדומה גם לחיצה על תגיות יובילו לעמוד תגיות. מנוע חיפוש אשר מציג את תוצאות החיפוש ואם אפשר בדף עם קצת סטייל שמפתה להקליק על התוצאות שבו וגם עמוד 404 מעוצב שגורם לגולשים שהלכו לאיבוד למצוא את שחיפשו בצורה מהירה וקלה.

ההבדל בשטח בין פוסט לעמוד הוא שפוסט אפשר לשייך לקטגוריה ולהוסיף לו תגים כמו כן הוא "זז אחורה" ומפנה מקום לפוסטים חדשים בעוד שעמוד הוא סטטי ונשאר קבוע!

חלקי דף של וורדפרס

מה בשיעור הבא?

בחלק הבא של מדריך זה אני רוצה להדגים ביתר פירוט את סוגי הקבצים של תבנית וורדפרס סטנדרטית בעברית. נכון שלא בכל התבניות תמצאו או כל הקבצים האלו או אולי תמצאו נוספים אך אצור הדגמה של סוגי הקבצים שאני יוצר כאשר אני בונה תבנית וורדפרס פשוטה.

קבצים בתבנית וורדפרס