איך בנויה כתובת אתר דף באתר

כתובת האתר שלכם נקראת URL והוא ראשי תיבות של uniform resource locator. בכדי לפשט את העניינים לפני שנגיע אל חלקיו השונים של הURL אפשר לחשוב על כתובת אתר (URL) כעל מספר טלפון עם איזור חיוג המצביע על האיזור בו נמצא הטלפון וגוף המספר אשר יוביל אתכם אל אדם מסוים.

בדומה גם כתובת אתר בנויה לרוב מ"איזור חיוג" או השתייכות לאיזור מסוים וכתובת הדף עצמו. בנוסף קיימים URL'ים שונים ומגוונים אשר כוללים סימני שאלה, דומיינים מאובטחים וגם סאב דומיינים.

אם פעם תהיתם מה ההבדל בין חלקי הURL השונים הגעתם למאמר הנכון.

כתובת / דומיין לצורך הדגמה:

https://translation.israel-blog.co.il/?s=תרגומים

החלק הראשון הוא: "https://" - זהו פרוטוקול אשר מצהיר על סוג הכתובת. קיימים גם פרוטוקולים עבור דפים או אתרים מאובטחים "https://" או עבור תכנות להעלאת קבצים לשרת מסוג "ftp://" וכו'

שם השרת כולו כלומר התיקייה עליה יושב האתר הוא "translation.israel-blog.co.il"

סאב דומיין סאב הדומיין במקרה זה הוא translation. מדובר על החלק שנמצא מיד לאחר הhttps:// והוא נקרא סאב דומיין רק במקרה והוא שונה מ"www".

דומיין לב הדומיין במקרה זה נקרא israel-blog.co.il והוא מהווה את הכתובת של דף הבית של האתר (לרוב).

שיוך הכתובת או כפי שהוא נקרא בתחום TLD הוא במקרה זה .il ומצהיר על המדינה אליה שייך האתר, במקרה זה ישראל. הקידומת של חלק זה הוא כמובן co, השם המקצועי של חלק זה הוא SLD. משמעותה של המילה co הוא country (מדינה).

תווים נוספים עשויים להיות סימן שאלה או סולמית בהתאם לסוג הקישור. במקרה זה ובאתרי וורדפרס בכלל סימן שאלה משמעותו חיפוש באתר כלומר את הכתובת קיבלתי לאחר שחיפשתי את המילה תרגומים בבלוג תרגומים אשר נמצא באתר בלוג ישראלי.

קיימים שני סוגי כתובות או URL'ים האחד סטטי והשני דינמי. כתובת אתר סְטָטִי היא כתובת של דף קיים אשר נמצא על השרת לרוב מסוג html. כתובת דף דינמית לעומת זאת היא כתובת של דף אשר נבנה על פי הזמנה כלומר מורכב מחלקים על ידי השרת כאשר מגיע אליו מבקר. זה עשוי להישמע מסובך אך מרבית האתרים המודרניים אשר מגיעים עם ממשק ניהול מרכיבים את הדף על פי הזמנה כלומר כאשר מישהו מקליד את הכתובת של הדף הספציפי.

שכחנו משהו?

אמנם נגענו ממש בקצרה במרכיבי הדומיין אבל אני חושב שכיסינו את כל חלקיו של דומיין מסורתי. אם שכחנו משהו אתם יותר ממוזמנים להגיש תגובה. כמו כן אתם מוזמנים לפרגן לנו עם LIKE (אנו נודה לכם) והמון בהצלחה. שגיב SEO קידום אתרים בגוגל.