שגיאה 404 – דפי 404 עם סטייל!

רבים לא יודעים זאת אבל לדפי 404 חשיבות גבוהה וכדאי שיהיה לכם אחד באתר שמגיב אוטומטית לדפים שלא קיימים. אפילו אני בתור גולש מיומן ואפילו בתוך האתר שלנו נתקלתי מספר פעמים בדף 404 באתר שגיב SEO בשל הקלדה לא נכונה של כתובת או מכיוון שעקבתי אחר קישור שלא הוקלד בצורה נכונה והסיבות רבות.

דף 404 תקני הוא חלק נכון והכרחי במבנה אתר בדיוק כמו מפת אתר ולכן חשוב להכין אחד ואם אפשר לעשות אותו מעוצב או לפחות כזה שמאפשר ניווט אל דפים אחרים באתר שלכם כדי למנוע זליגה של גולשים החוצה מהאתר. במאמר זה אני רוצה להציג בפניכם מספר דפי 404 מעניינים שיעזרו לכם לקבל השראה כאשר אתם בונים את הדף שלכם.

אבל איך אני מגדיר דף 404?

אני לא מתכוון להכנס אל הבנייה של הדף מבחינת HTML אלא רק איך לגרום לאתר שלכם להציג את הדף "שגיאה 404" בצורה אוטומטית כאשר הגולש מגיע אל כתובת שגויה. בואו נעבור על מספר סוגי אתרים ואיך יוצרים בעבורם דף 404 תקני.

דף 404 באתר HTML

כאשר מדובר על אתר HTML כלומר אתר ללא מערכת לניהול תוכן שלמען האמת נחשב לצורה קצת מיושנת לבניית אתר אבל עדיין קיים ופועל טוב בהחלט יש להתחבר אל אחסון האתר בעזרת ממשק FTP ולערוך את הקובץ .htaccess  –  אם אין לכם קובץ כזה זה בסדר גמור ליצור אחד.. בכל מקרה יש לפתוח קובץ זה ולהדביק בתוכו את הקוד הבא:

ErrorDocument 404 /404error.html

כמובן שאתם יכולים לקרוא לדף זה באיזה שם שתרצו כל עוד הוא מתאים לשם הקובץ HTML שאתם יוצרים. את הדף HTML יש לבנות כמובן מתוך ידיעה שאנשים יגיעו אליו כשהם טעו בניווט באתר או קרתה שגיאה כלשהיא ולכן כדאי לעשות אותו גרפי, נחמד ובו בזמן עם אפשרות לנווט הלאה אל דפים אחרים. דוגמאות לדפים כאלו יופיעו בהמשך המאמר.

דף 404 באתר וורדפרס

אתר וורדפרס  כהרגלו עושה את החיים קלים וניתן ליצור דף 404 בפשטות על ידי יצירה של דף שנקרא 404.php עם הקוד המתאים בתוכו כלומר הטקסטים הרצויים והתמונות המבוקשות. אם אתם רוצים לעשות אותו אפילו יותר מתקדם ושימושי תוכלו לשלב בתוכו מנוע חיפוש ואולי אפילו קישור אל קטגוריות ראשיות. מידע נוסף על יצירת דך 404 בוורדפרס תוכלו למצוא בקודקס של וורדפרס בדף Creating an Error 404 Page.

דוגמאות של דפי 404 בעיצובים מדליקים

  • אהבתם? שתפו!