מה זה תג קנוניקל?

תג קנוניקל הוא תג מטא אשר נתמך כיום על ידי שלושת מנועי החיפוש הגדולים ברשת. תג זה נועד לטפל באחת מהבעיות הנפוצות ביותר ברשת כיום והיא תוכן משוכפל בתוך האתר שלכם.

דוגמה טובה לתוכן משוכפל בתוך אתרים מודרניים הם דפי קטגוריה בהם תקצירים של פוסטים ועמודים פנימיים באתר. אותם תקצירים הם תוכן משוכפל. עוד דוגמה אותה מציג מאט קאטס בסרטון אשר מצורף לפוסט זה הוא מצב בו קיימים המון כתובות לאותו דף ובמקרה זה דף הבית של אתר מסוים.

  • אהבתם? שתפו!

לדוגמה:

www.example.com
www.example.com/
example.com
example.com
example.com/index.html
example.com/index.aspx
example.com/index.php
example.com/home.aspx

וכו' אתם מבינים את הרעיון. כל הכתובות האלו מובילות בתיאוריה לאותו עמוד אבל לא עבור מנועי חיפוש.

מבחינת גולשים

לנו בני האדם, כל הכתובות האלו נראות אותו הדבר. עם www או בלי, מבחינתנו אין הבדל. גם השרתים אשר מאחסנים את האתר שלכם חושבים אותו הדבר ויחזירו לרוב את אותו המידע עבור הכתובות הללו.

מבחינת מנועי חיפוש

ההבדלים הקטנים הללו בכתובות העמודים עושים בעיות רבות למנועי חיפוש אשר מחשיבים כל כתובת עמוד ככתובת שונה. בנוסף קישורים לכתובות שונות נחשבים ומתחלקים לפי אותן כתובות ולא כפי שזה צריך להיות לאותה הכתובת ובצורה כזאת אתם מפסידים לינק ג'ויס.

למה חשוב שיהיה לכם תג Canonical?

נניח שעשיתם פרויקט משגע שמשך גולשים ואפילו קישורים בצורה טבעית! אנשים ממש מדברים על האתר באיזה פורום או בלוג. נכון שתרצו להרוויח את הכח מאחורי אותם קישורים? הנה אילוסטרציה לדוגמה:

אילוסטרציה לדוגמה
במקום ש:
  • הדף: sagive.co.il – ירוויח 3 נקודות

מה שקורה הוא ש…

  • הדף: sagive.co.il – מרוויח נקודה 1
  • הדף: en.sagive.co.il – מרוויח נקודה 1
  • הדף: sagive.co.il/ – מרוויח נקודה 1
ניתן לראות שאנו מפסידים המון לינק ג'ויס במצב זה. קיימים שלל פתרונות למצב זה, ראו את הסרטון בראש הפוסט. הפתרון המומלץ הוא שילוב של שני צעדים. הצעד הראשון הוא להגדיר בכלי למנהלי אתרים אם האתר שלכם כולל www או לא והצעד השני הוא להוסיף תג קנוניקל לאתר שלכם!

איך תג קנוניקל נראה בקוד?

לפני שאני מציג דוגמה אני רוצה להסביר שכל מערכת ניהול תוכן עושה שימוש בפקודות שונות כדי לייצר את התג המוגמר. אם אתם לא בוני אתרי זה בוודאי לא אומר לכם כלום אבל אני מציג את התוצר המוגמר של התג לאחר שהמערכת שלי ייצרה אותו.

כאשר החלטתי להוסיף תג קנוניקל לאתר שלי הבנתי די מהר שאינני מתכוון לעבור דף דף ולהכניס את התג ולכן בניתי פקודה שמייצרת אותו באופן אוטומטי. אם אתם רוצים לדעת איזו פקודה אתם צריכים לאתר שלכם אתם מוזמנים לשאול אותנו בפורום שלנו.

תג קנוניקל כפי שהוא נראה בקוד:

<link rel="canonical" href="https://sagive.co.il" />

רוצים לדעת עוד על תג קנוניקל?

אם אין לכם כרגע תגי קנוניקל באתר שלכם אני ממליץ כי תקחו רגע לשדרג את האתר שלכם. כתבו לבונה / מנהל האתר שלכם ובקשו ממנו להוסיף תג זה בעבורכם. אם נשארתם אם שאלה אתם מוזמנים לפרסם אותה כתגובה ונשמח לעזור.