מה זה Wiki?

ברוכים הבאים, בדף זה נעסוק בהגדרה של ויקי (Wiki). ממש בקצרה אוסיף כי ויקי הוא אתר חברתי אשר מכיל לרוב מידע אינפורמטיבי ופתוח לעריכת הציבור או קהל עורכים קבוע מראש. אם נשארתם עם שאלה הרגישו חופשי לכתוב לנו וננסה לענות על כל שאלותיכם.

אז מה זה ויקי Wiki ?

בהגדרתו הבסיסית ביותר אתר Wiki הוא אתר אשר מאפשר לגולשים לערוך אותו לאחר רישום אל המערכת. האתר Wiki הכי מפורסם הוא כמובן ויקיפדיה (Wikipedia) בדרך כזאת יכולים גולשים מרחבי העולם לעבוד ביחד ולבנות ספרייה של ידע. נכון שהחזון קצת שונה מהתוצאה והאמת היא שאתר ויקיפדיה מנוהל בקשיחות ע"י עורכים איזוריים הנבחרים ע"י קודמיהם ושאר חברי הצוות אך הרעיון נאצל ולדעתי לשם מטרה זאת האינטרנט קיים.

אתרי ויקי הם לרוב לא קשים לעריכה ואינם דורשים שום כישורי Html. אמנם בתוך האפשרויות קיימות הגדרות ומבני דף מורכבים שניתן לבנות אך גם אם תפתחו ותוסיפו טקסט (שימושי) זה יספיק לרוב. ההוגה של ויקי Ward Cunningham חיפש דרך קלה לחלוק מידע ורעיונות עם אחרים ברחבי העולם ויצר דרך מקורית ליצירת מידע משותף בצורה ידידותית. קלה ככל שתהיה בכדי להגדיר אלמנטים של עיצוב טקסט יש להגיד לממשק את זה בשפה שלו. לאלו מכם שמבינים את הרעיון שמאחורי Html זה יהיה ברור אם אתם לא מבינים בכלל Html תגלו שבמקרה הזה זאת לא מגבלה רצינית.

למה הכוונה בעיצוב טקסט ?

בוא נניח שכתבנו מסמך, איזשהו מאמר על הובלות ואנו רוצים להדגיש חלק מסוים בטקסט. או נניח שאנו רוצים שמשפט מסוים יראה כמו ציטוט ויהיה נטוי הצידה תכונה אשר נקראת italic וכולנו מכירים מWord. בוורד המסמך זוכר את הגדרות העיצוב אך ברשת צריך להגיד לדפדפן שיציג טקסט מסוים בצורה מסוימת.

בHTML השיטה לעשות את זה היא די פשוטה והקוד לטקסט מודגש הוא: <strong>אני טקסט מודגש</strong>. בויקי זה נראה קצת אחרת ובכדי להדגיש כותבים כך: "'אני טקסט מודגש בויקי"' בכך ששמנו -> "' לפני הטקסט ובסופו אמרנו לממשק ויקי כי כתב זה הוא מודגש רשימה מלאה של הגדרות עיצוב, קישורים ועוד אפשר למצוא בויקיפדיה בעברית

למה בעצם צריך אתרים מבוססי Wiki?

אתרים מבוססי Wiki מעניקים מספר יתרונות שפשוט אין בשום סוג אחר של אתרים. כך לדוגמה, אתרים רבים היו רוצים להכניס יותר תוכן, ותוכן מהסוג האיכותי. יש שתי אפשרויות לעשות זאת- להקים אתר מאמרים שבו יפרסמו כל מאן דבעי מאמרים כאלו ואחרים (ברוב המקרים- לצרכיי קידום), והאפשרות השנייה היא להקים אתר Wiki.

אתר מהסוג הזה יביא לתוכן מקצועי הנכתב על ידי אנשי מקצוע. כל העריכה תעשה על ידי אחרים (כלומר- בעל האתר כבר לא ממש צריך לעבור ולאשר כל טקסט שמוכנס לאתר, יש לו עורכים שעושים זאת מאהבה ובכיף), ויותר חשוב- אנשים מרגישים מאוד בטוח ומאוד בנוח לגלוש באתרים שכאלו- המידע שם נתפס כאמין מאוד. אתר כזה, יכול להוות פלטפורמה מעולה לתעבורה, קידום אתרים באינטרנט, קידום אתרי מידע ואחרים.

אנו מקווים שמאמר זה אכן ענה לכם על השאלה- מה זה Wiki? אתם מוזמנים ליצור קשר בנוגע לכל שאלה ועניין בתחום האינטרנט. חברת שגיב seo מתמחה בתחומי קידום האתרים, בניית ועיצוב האתרים ומיתוג באינטרנט.

  • אהבתם? שתפו!