אצלנו גוגל מבקר יום כן יום לא, היום לא!

ללא הכוונה, מנועי חיפוש יעניקו פעמים רבות חשיבות נמוכה לדפים ראשיים, יהפכו דפים זניחים למאפייני אתר, ייצרו תוכן כפול ועוד שלל בעיות שונות ומגוונות. אפילו אם אתם מקדמי אתרים מנוסים האמת היא שרובנו לא עוצרים לכוונן את האתר שלנו כך שנרוויח כמה שיותר מכל ביקור של מנועי החיפוש.

באתר מודרני אינספור עמודים ומבנה עשיר בקישורים כיוון שאנו רוצים לאפשר גישה מהירה לגולש אל תוכן רב ככל האפשר בעיקר אם אנו מציעים יותר משירות / מוצר אחד.

כל קישור הוא כמו דלת אל חדר אחר בבית ולכן, בראש ובראשונה עלינו לכוון את הספיידר של גוגל אל התוכן הנכון אשר מכניס לנו כסף או תוכן שחשוב לנו לפרסם ואפילו יותר מזה, עלינו לחסום בפני הספיידר את האפשרות לטעות וללכת לאיבוד.

מסקנות עד כה: כדאי להציע לגולשים גישה נוחה לתכנים רבים באתר! חשוב לבחור מה להראות לספיידר של מנועי החיפוש!

למזלנו יש מספר כלים אשר מאפשרים לנו להפיק את המרב מהביקור של הספיידר באתר שלנו וגם למנוע ממנו לאנדקס לנו עמודים לא רלוונטיים ולעשות לנו צרות מהיבט העבודה של מקדם אתרים בגוגל. השיטות העיקריות לחסום מנועי חיפוש כוללות את השימוש בתג מטא לRobots, שימוש בקובץ Robots.txt ובתג Canonical.

אז מה עושים?

למזלנו יש מספר כלים אשר מאפשרים לנו להפיק את המרב מהביקור של הספיידר באתר שלנו וגם למנוע ממנו לאנדקס לנו עמודים לא רלוונטיים ולעשות לנו צרות מהיבט של קידום אתרים בגוגל. השיטות העיקריות לחסום מנועי חיפוש כוללות את השימוש בתג מטא לRobots, שימוש בקובץ Robots.txt ובתג Canonical.

תג Canonical

תג זה הוא תג לדף כלומר יש להגדיר אותו בכל דף בנפרד או בצורה אוטומטית במערכות ניהול כמו וורדפרס וג'ומלה אך בכל מקרה הוא חייב להופיע בHeader של כל דף. המטרה שלו היא למנוע אינדוקס של תוכן כפול בשל שינויים בURL או הפניות דף קודם לדף קיים (Redirect) אשר נפוצות מאוד בשימוש בוורדפרס.

דוגמא של תג Canonical:

<link rel="canonical" href="https://sagive.co.il/company-services/seo/" />

תג Canonical בוורדפרס: דרך טובה לעשות את זה באופן אוטומטי בוורדפרס היא להשתמש בפלאגאין All in one SEO אשר מאפשר לכם להוסיף תיאור, כותרת שונה, מילות מפתח ותג Canonical לכל דף באופן אוטומטי.

יתרונות

 • קל לשימוש באופן יחסי ולא דורש ידע טכני רב
 • מעולה אם אתם מייצאים תוכן לאתרים אחרים

חסרונות

 • קל לעשות איתו שגיאות כואבות אם אתם חסרי ידע
 • התגובה של מנועי חיפוש יחסית. התג הוא יותר המלצה מהוראה..
באיזה מצבים ממש כדאי להשתמש בתג Canonical? אם יש לכם אתר מאמרים ואתם מאפשרים ייצוא של מאמרים בחינם לאתרים אחרים או במקרה בו יש לכם שתי גרסאות של אותו האתר כמו לדוגמא במקרה בו חברה מחליטה ליצור אתר לטלפונים סלולאריים והוא מקבל עדיפות בחשיבות על האתר הראשי שלכם.

שימוש בROBOTS.TXT

כאשר מדברים על ROBOTS.TXT יש לרוב בלבול גדול בקרב מנהלי אתרים. שימוש בקובץ ROBOTS.TXT נותן לכם שליטה על הגישה של הספיידר של מנועי החיפוש לאתר אך לא מבטיח מניעה מוחלטת של אינדוקס הדף אותו חסמתם.

שימוש בקובץ ROBOTS.TXT כדאי לעשות רק במקרים בהם זה הכרחי לחלוטין ובאופן אישי אני ממליץ לעשות שימוש בתג "noindex" במקרים בהם אתם רוצים לחסום גישה של מנועי חיפוש לדף מסוים. בוורדפרס זה מעט מסובך יותר ויש לעשות שימוש בCustom Fields כדי להחיל בחירה זאת בצורה פרטנית על דפים מסוימים.

יתרונות

 • מבחינה טכנית אין דבר יותר קל מזה

חסרונות

 • הקלות בשימוש מסוכנת לחסרי ידע
 • אל דף שחסמתם לא יחשבו הקישורים
 • הדף החסום לא מעביר Link Juice הלאה
למה בכל זאת משתמשים ב ROBOTS.TXT? כדאי ליצור קובץ רק כדי להראות לספיידר שיש לכם אחד אפילו אם הוא ריק וגם במקרים בהם גוגל או כל מנוע חיפוש אחר אינדקס את הדף התחברות לממשק הניהול שלכם או דפים דומים ואתם רוצים להסיר את הכתובת של דף זה לגמרי מתוצאות החיפוש.

תג META ROBOTS

פתרון נוסף המועדף על מנהלי אתרים רבים וזאת למרות שהוא דורש הגדרה אישית לכל דף. התג META ROBOTS מאפשר שליטה במספר הגדרות שונות ומעניינות אותן ניתן לראות בטבלה הבאה

הסבר פעולה דוגמה לקוד עצמו בראש הדף
הוראה שלא לאנדקס את הדף הנוכחי
<meta name="robots" content="noindex" />
נותן הוראה שלא לעקוב או להמשיך אל הקישורים בעמוד הנוכחי
<meta name="robots" content="nofollow" />
מונע הצגה של הדף הנוכחי בתוצאות החיפוש
<meta name="robots" content="noarchive" />
מונע מהתיאור שקיים בדמוז להפיע בתוצאות החיפוש
<meta name="robots" content="nooodp" />
מונע מיאהו להציג את הדף בתוצאות החיפוש
<meta name="robots" content="nodir" />

שימוש בתג META ROBOTS הוא האפשרות המועדפת עלי במקרים בהם (לדוגמא) אני רוצה שכל הקישורים בדף מסוים יהיו NOFOLLOW או אם מאיזושהי סיבה אני מעדיף שלא לאנדקס דף מסוים.

יתרונות

 • השימו בתג noindex עובד יותר טוב משאר השיטות
 • כל עוד לא השתמשתם בתג nofollow לינק-ג'ויס יכול לעבור הלאה!!

חסרונות

 • רבים משתמשים בתגים noindex ו-nofollow ביחד ומאבדים את הלינקג'ויס

לסיכום – מה למדנו?

קיימות שיטות רבות למנוע אינדוקס של דף מסוים ולכוון את מנוע החיפוש לכיוון הרצוי. השימוש בשיטות אלו תלוי כמובן בכם ובאתר בו אתם מטפלים ובכל מקרה, גם במקרה של דפים שהייתם מעדיפים שלא לאנדקס השתמשו בתג META ROBOTS בצורה חכמה כך שתיהנו מקישורים המפנים אל אותם דפים.

אם מדובר בקישור מסוים בתוך מסוים כמובן שעדיף להשתמש בתג rel="follow" על אותו הקישור אך רק במקרה בו יש דרך אחרת לנווט אל אותו הדף ולכן אתם לא חוסמים את המנוע חיפוש לחלוטין מלסרוק דף זה שעשוי להביא לכם גולשים.

בהצלחה, שגיב SEO, קידום אתרים בגוגל.

 • אהבתם? שתפו!