הפינגווין שעשה קררר! למקדמי אתרים

עדכון פינגווין

רבים קפצו עם מסקנות דעות ורעיונות לגבי עדכון פינגווין אבל אנחנו מאמינים שאין חכם כבעל ניסיון. לרוב העובדה שאנו בישראל אומרת שאנו אחרי שאר העולם מבחינת חידושי אינטרנט אבל בשרשרת העדכונים זה משחק לטובתנו.

היום, חודש פלוס קצת אחרי ההרצה של עדכון פינגווין מבית גוגל (ולחשוב שהם רצו לוותר על מתן שמות לעדכונים!) הגיע הזמן לסקור את השינויים שמביא איתו עדכון פינגווין ולהתכונן בהתאם בטרם יגיע אל המזרח התיכון.

התכנסנו בצניעות לקרוא דעות מהעולם

לא שאני מצטנע (ועוד בפומבי?) אבל אל מול מקדמי אתרים מהעולם קשה להגיד שיש לי ניסיון עשיר בהתמודדות עם עדכון פינגווין ולכן במאמר זה אסקור דעות של מקדמי אתרים מבוססים מרחבי העולם ובעיקר מארצות הברית ובריטניה (כי זה יותר קל באנגלית)

אם יצא לכם להתמודד עם עדכון פינגווין אשמח לשמוע את דעתכם ואני מזמין אתכם להגיב למאמר זה בהרחבה .

  • אהבתם? שתפו!

מסקנות? אתם תחליטו

אם יש לך כמות לא טבעית של קישורים נכנסים מקישורי טקסט שהם אותה מילה עדכון פינגווין יוריד את הערך של אותם קישורים הן מחוץ לאתר ובתוך האתר.

אריסטוטל

במקרה שלי הדפים שנפגעו הכילו את אותה מילת מפתח בצפיפות גבוהה במיוחד. כמו כן קישרתי אל אותו עמוד עם אותה מילת מפתח מהמון עמודים פנימיים באתר. חשוב לציין שהדף נפגע במיקום רק של מילת המפתח בלשון רבים ושמר על מיקומו בצורת יחיד. כל הקישורים אל הדף המדובר היו עם תג עוגן של מילת המפתח בצורת רבים.

פלנט 13

בהחלט! תג העוגן של קישורים נכנסים, צפיפות מילות מפתח, ואני חושב שגם קישורים פנימיים נחשבים. המורכבות היא למצוא את האיזון הנכון ולגוון באופן עקבי את עוגן הטקסט של קישורים נכנסים וקישורים פנימיים. אנשים צריכים לזכור שטקסט עמוס בקישורים לא תמיד מועיל לחוויית המשתמש. אבל כרגיל אני רואה שמותגים גדולים מקבלים הנחות אפילו בנושא זה.

וייטי

יש לי שני אתרים שנפגעו בצורה קשה בעדכון פינגווין ואני בטוח שזה בשל שימוש מוגזם בתג עוגן בקישורים פנימיים באתר. אתר אחד איבד כ80% מכלל הגולשים ואחר כ50%. נקודה לנחמה היא שכאשר ניקיתי את העמודים ודיללתי את הקישורים הפנימיים באתר אחד הוא הראה שיפור בכמות המבקרים באתר ובמיקומים.

בידי

מי לא אוהב סקרים?

תוצאות הסקר

בסקר שביצע לאחרונה ברי שוורץ (יהודי חביב ביותר ומקדם אתרים מהמובילים בעולם) בין המבקרים הרבים של אתר seroundtable התגלה כי 65% ממקדמי האתרים שהשתתפו בסקר נפגעו בעדכון פינגווין ורק כ-14% נהנו מתנועה מוגברת לאתר שלהם.

גם מר. שוורץ מחזק ומדגיש את ההשערה שהפכה לעובדה בהצהרה של מאט קאט'ס (כל פעם יוצא לי לכתוב את השם הזה קצת אחרת) שעדכון פינגווין עוסק בעיקר ובצורה אגרסיבית בטיפול בספאם. אז מה עושים? אין מה להבהל, מידע מתחיל לזרום מרחבי העולם על דרכי התמודדות עם עם עדכון פינגווין, על מה הוא שם דגש ומה בדיוק צריך לעשות כדי להשאיר את האתר שלכם שחקן פעיל בזירת האינטרנט!

אוקיי! מספיק בבל"ת, ניגשים לעניניים!

עדכון פינגווין – תוכנית פעולה!

מכיוון שעדכון פינגווין עדיין (נכון להיום) לא מדבר עברית קשה לי להאמין שרבים מכם אם בכלל נפגעו מעדכון פינגווין אבל כדאי להיות מוכנים ולהיות בין אלו שירוויחו ולא יפסידו תנועה ומיקומים בצאת העדכון בגוגל.IL

אל תתכחש לספאמר שהיית!

מכיוון שעדכון פינגווין עוסק בספאם יהיה זה נכון אם תודה (לפחות לעצמך) היכן הספמת בלי רחמים. אם מדובר על אתר גיבוי אז הסיכון קטן באופן יחסי אך אם מדובר על אתר של לקוח ואתם לא בקטע של שיחות טלפון מבוהלות הגיע הזמן להפטר מהרגלים רעים.

נמנעים מעודף אופטימיזציה – כללים בריאים

כותרות אנושיות

הכותרות שלכם צריכות להיות אותנטיות ומושכות ולהראות כאילו אדם אמיתי כתב אותם מתוך מחשבה שגולשים צריכים לקרוא את זה! זה יעלה את אחוז ההקלקות ויותר מתאים לאתר של לקוח.

דוגמה לכותרת רעה:

הובלות בתל אביב | הובלות בת"א | הובלה בתל אביב | הובלה | מובילים

לא קשה לראות שזאת כותרת רעה… גם אם תצליחו להתברג במיקום טוב עבור דף זה (יש ניסים!) תחשבו על כמות האנשים שפשוט יוותרו על הקלקה… זאת כותרת לא מושכת שתוריד את אחוז הCTR שלכם..

קישורים פנימיים

אני עוד זוכר שחשבתי לעצמי אם זה רעיון טוב להתקין תוסף שהופך מילים מסוימות ברחבי האתר לקישור מבלי שאצטרך לעבור דף דף… אני רואה את זה הרבה מאוד באתרים. בעיקר אתרים של הורדות בהם אנו סולחים על הפופ-אפים או קישורים כאלו רק כי אנחנו חמים על סרט או סדרה מסוימת.

השיטה הזאת לא עובדת באתרים של לקוחות! נסו לנקות את הדפים שלכם ורק לקשר מתוך עמודים אל נושאים שבאמת רלוונטיים לתוכן של אותו עמוד ויספקו מידע שימושי לגולש שהגיע לחפש מידע / מוצר מסוים.

רגע של כנות: אני לא בא להתחסד! עשיתי את זה הרבה פעמים. אני לא יכול לספור את כמות הפעמים שדחסתי מילת מפתח לא רלוונטית לתוך מאמר רק כדי לקשר אל עמוד מסוים.

העניין הוא לגוון עם המילה בה אתם מקשרים ולא לקשר בצורה שיטטית עם אותה מילה בדיוק מכל העמודים באתר. זה דורש כוונון רגיש אבל העדויות מלמדות כי עדכון פינגווין שם על זה דגש.

מילות מפתח אבל בצורה הגיונית

את התופעה הבאה אני רואה יותר מידי וגם לצערי מבזבז עליה המון זמן. לקוחות שמגיעים אלי עם תוכן שנדחס ונדחס רק כי הם קראו מאמר או שניים על מילות מפתח ומנועי חיפוש.

מה הטעם להיות מדורג אם מרבית האנשים בורחים מהאתר שלכם תוך 20 שניות ומעלים את אחוז הבאונס רייט שלכם? לא שזה לא נחמד לי, אחרי הכל הפאניקה מסתיימת בפנייה באתר שלי להציל אתכם מ"העדכון"

גם באתרי מאמרים (ויש לי כמה) אני רואה אנשים שמגישים לי תוכן משוכפל, לעוס ועייף שבחיים לא הייתי קורא. כבר כל כך התייאשתי מהרשת הישראלית שאני ישר מחפש באנגלית וחוסך לי זמן.

אנשים! תכתבו תוכן איכותי לאתר עסקי… צפיפות מילות מפתח מוגזמת זה פאסה. במקום לדחוס מילות מפתח תחשבו קצת מה יתפוס לגולש את העין בצורה מהירה שידע שהוא במקום הנכון.

סיגר-שת בלוגים? זה מגעיל אותי!

אני יודע. רובנו במרדף שמתחיל בכסיסת ציפורניים ונגמר ברשת בלוגים ורק כי זה קל ונראה טוב בדוח החודשי מה להראות ללקוח אבל הגיע הזמן לוותר על קישורים מאתרים ובמיוחד מרשתות בלוגים או לחילופין באיזו החלפת ענק שעשויה להזיק לכם בטווח הארוך ולפעמים המיידי.

ממש לאחרונה גוגל זרק מהאינדקס אלפי אתרים שהיוו חלק מרשתות בלוגים שונות ברחבי העולם. קישורים כאלו הם בזבוז של זמן ובואו נודה בכך, אף אחד, אף פעם, עד סוף הימים, תחת איומי אקדח לא יקליק עליהם!

במקום זאת… תהיו יהודים טובים ותפעילו את חושי היצירתיות שלכם. אין שום סיבה שלא תעשו החלפת קישורים יצירתית עבור אתר שעוסק ב… מכירת ציוד משרדי (לדוגמה) עם אתר שעוסק בהשכרת משרדים בתל אביב.

זה גם רלוונטי וגם עשוי להביא לכם קליקים של ממש. בצורה כזאת אתם מפזרים מאוד את הקשר בין האתרים (כי אין סיכוי שהם יקשרו אל המתחרים) וגם נשארים רלוונטיים ולעניין.

יש לי דף וגם את אחיו הקטן באתר

ממש לאחרונה (אני חושב שזה היה היום) פנה אלי בעל מקצוע מסוים שיש לו באתר את אותם הדפים כמעט בשינוי כותרת מזערי ביותר… לדוגמה: ארונות מטבח בנתניה, וגם ארון מטבח בנתניה

בעיני אלו מבין הטקטיקות הכי ברורות, ישנות ואפילו הזויות שיש. אני יודע שזה עשוי עדיין לעבוד לכם בתקופה הקרובה אבל אם אין תועלת של ממש ביצירת דף ואתם רק מנסים לעבוד על מנוע החיפוש אולי עדיף לשנות פאזה ולעשות דף אחד שמכוון לכל מינוחי החיפוש אשר מתאימים לאותו נושא.

אחרי הכל זה אותו הדף נכון? למה שלא נשקיע מאוד בדף אחד עם תמונות, אולי אפילו סרטון מכירתי, טופס מעוצב והמלצות מלקוחות עבר כך שנוכל לכוון אל מרבית הגולשים שמגיעים אליכם במקום לאבד 85 אחוז מהם מה שיוביל דיי מהר לירידה במיקומים.

הגיע הזמן לתרום את דעתכם. מקווה שנהניתם לקרוא ובהצלחה…

  • אהבתם? שתפו!