האם קישורי ספאם מכוונים יזיקו לדירוג האתר שלי?

זאת שאלה נפוצה אותה ניתן למצוא פעמים רבות בפורומים של מקדמי אתרים מתחילים כוותיקים… "האם קישורים חיצוניים יכולים להזיק לאתר שלי?". רבים אומרים כי קישורים חיצוניים לא יכולים להזיק לאתר שלכם וכי גוגל לא יאפשרו לזה לקרות כלומר גוגל מקנים את הערך אפסי עד חיובי לקישור מסוים ולא שלילי.

אחרים כמובן מצביעים על הרעיון של שכונה רעה של אתרים וכי קישורים מאתרים שכאלה חייבים להזיק לאתר שלכם כיוון שגם האתר שלכם שכן בשכונה זאת. ומה עם דילול מילת מפתח על ידי קישור מסיבי אל אתר במילת המפתח הלא נכונה? האם זה עובד?

הגרסה הרשמית של גוגל

פעם אחר פעם הגרסה הרשמית של גוגל היא כי אין משהוא שאתר אחר יכול לעשות בכדי לפגוע באתר שלך. רק אתה!! מצד שני בואו נחשוב לרגע על רכישת קישורים ועל האיסור החמור לעשות דבר שכזה… איך גוגל יכול בתור מנוע חיפוש אוטומטי ואפילו אם אדם חי וקיים בודק בצורה ידנית להוכיח כי בעל האתר קנה קישורים ולא מתחרה שלו בכדי לפגוע בו?

בואו נחשוב בהגיון, אחרי הכל מתחרה יכול גם:

  • לרכוש קישורים עם שם האתר המתחרה כמילת קישור.
  • להפעיל תוכנה ספאמרית עם קישורים אל האתר המתחרה.
  • להגיש את האתר שלך בצורה אנונימית כספאמר פעם אחר פעם.

האם ניתן להוכיח את הקשר בין קישורי ספאם אל האתר שלך?

האם? גוגל יבדקו את חשבונות הפייפאל (paypal) של אותו אתר / בעלי האתר לראות אם נרכשו בעזרתם קישורים באתר כלשהו? האם זה אתי להציץ לנו אל חשבונות ה"בנק".

האם? שיחה כזאת שתנוהל בין הצד המוכר לצד הרוכש בGMAIL תדליק דלק אדום או ניתנת לגישה על ידי עובד גוגל במקרה של חשד לקניית קישורים?

האם? שימוש בתוכנה אשר בונה קישורים בצורה ספאמרית לאתר של מתחרה תפגע במתחרה בשל אופיה ופעולתה של תוכנה זאת שקל לזהות אותה ברשת?

האם? גוגל באמת יכול לשייך מחשב מסוים אשר עושה פעולות ספאמריות ברשת אל חברה מסוימת כיוון שבעבר הקיים / רחוק התחברו דרכו גם אל החשבון גוגל של מנהל האתר?

בקרת איכות הקישורים כדרך התנהלות

ומה אם אתם קורבן למזימה להפיל את האתר שלכם? האם אתם יכולים לפנות אל אותם אתרים ולבקש מהם להסיר את הקישורים המפנים אליכם?.. האם אתם בכלל צריכים לעשות זאת ומתי?

אין ספק… בכדי לנהל אתר מצליח עלינו להיות בשליטה על כמויות המידע העצומות ובמיוחד כאשר מדובר על אתר מצליח. חשוב שתעשו לעצמכם סדר במידע כך שתוכלו לבדוק מהיכן מגיעים אל האתר שלכם ואיזה קישורים מפנים אליכם ולזהות טרנדים בהתהוות.

בראש ובראשונה

החזיקו בממשק סטטיסטיקה המראה לכם מהיכן / מאיזה אתר נכנסים אל האתר שלכם. גוגל אנליטיקס הוא פתרון מעולה וחינמי ואתם גם יכולים בהתאם לסוג האתר שיש לכם להתקין ממשק סטטיסטיקה אחר פנימי.

בדקו את הקישורים הנכנסים אליכם בעזרת כלים כמו הכלי החינמי אשר מתעדכן לעיתים מעט לאט אך מאוד מפורט גוגל למנהלי אתרים או בעזרת כלים כמו יאהו סייט אקספלורר (קראו על סופו של יאהו סייט אקספלורר). יש עוד מגוון כלים מעניינים למעקב קישורים חלקם חינמיים וחלקם עולים כסף (הטובים שבהם). למידע נוסף על כלים לבדיקת אתרים בקרו במאמר בדיקות ראשוניות לאתר קיים שאנו מקפידים לעדכן מפעם לפעם.

קצת כנות לא תזיק

גידול מפתיע בכמות הקישורים למעט במקרים בהם יש לכם אתר שהוא סיפור הצלחה הוא לרוב לא הגיוני וגם אם יש לכם אתר בו דפים מושקעים במיוחד הגיוני יותר שכלל הקישורים יתחלקו בין עמודים שונים מאתרים / בעלי אתרים מהנישה שלכם ולכן אם יש גידול פתאומי אל האתר שלכם ובמיוחד אל דף הבית או דף חשוב אחר.

חושבים שהקישורים החדשים אליכם נועדו להזיק?

מה עושים במקרה ובו כבר הצלחנו למצוא גידול פתאומי לא צפוי של קישורים מאתרים ספאמריים? זאת שאלה טובה… האם פונים אל מנהלי אותם אתרים ומבקשים מהם להוריד את הקישורים? זאת בהחלט אפשרות טובה והצעד הראשון שהייתי עושה.

התכוננו להשקעה של זמן כי כדאי לכם להכין יומן פניות ואתרים מהם ביקשתם להסיר את הקישורים. אל תשכחו שאם אלו אתרים ספאמריים אולי לא הכי חכם לפנות עם האימייל שלכם כי הוא עלול להתמלא בספאם כתגובה.

בכל מקרה שמרו יומן מסודר של הפניות וצרפו אותו בפנייה אל מנועי החיפוש להסיר את הרישום של הקישור אל האתר שלכם… כן, אתם יכולים לפנות אל מנועי החיפוש ולכול מנועי החיפוש טופס מוכן למצבים כאלו – בבקשה: גוגל / בינג / יאהוp/linkfx].

אל תשכחו שהאינטרנט מלא בסיפורים שכאלו אז פנו אל הפורום למנהלי אתרים של גוגל וספרו את הסיפור שלכם… פעמים רבות יקראו את זה עובדים של גוגל כך שאולי תקבלו עצה משמעותית אמיתית או טיפים ממנהל אתרים אחר אשר התמודד עם תופעה דומה בעבר.

לא מאמין שקישורים חיצוניים יזיקו לאתר שלי!

נכון, אין דרך לדעת בוודאות אם קישורים חיצוניים באמת מזיקים לאתר שלכם ואם תפנו לגוגל הם יגיבו שאין שום דרך שאתם אחר יזיק לאתר שלכם. אפילו בקרב מנהלי אתרים מיומנים הדעות חלוקות במקרה הטוב ומעוררות שיחה בכל פעם שמדברים על נושא זה אבל בואו נניח ש…

עצם הקיום של קישורים מאתרים ספאמריים לא יזיק לאתר שלכם מבחינת איכות הקישורים אשר מפנים אליכם למרות שאם נחשוב על זה בהגיון קל להגיע למסקנה שהכול עניין של אחוזים.. אם לדוגמה יש 5,000 קישורים מ250 דומיינים אשר מפנים אל האתר שלכם ומתוכם 30 אחוז הם מאתרים ספאמריים מה זה אומר על האתר שלכם ואיזה מיקומים הוא יתפוס? כמות קישורים באחוזים

במיוחד אם מישהו נחוש החליט לעשות זאת לאתר שלכם לאורך תקופה זה כבר עלול ליצור בעיה כיוון שזה מצביע על התנהגות (נראה כלפי חוץ) של מנהל האתר עצמו שעובד בצורה שיטתית ולא של ספאמר נקמני / תחרותי יתר על המידה.

דילול מילות מפתח

בואו נלך אל המקרה הקיצוני… מישהו אכן שם אתכם ליעד ומתחיל לבנות אליכם קישורים בצורה מסיבית מאתרים ספאמריים, באיזה מילה הוא משתמש לקשר? כמובן שאם הוא ישתמש במילה שכלל לא קשורה אליכם יהיה לכם קל לבקש מגוגל / בינג לבטל את הרישום של הקישורים האלו כי זה נראה כמו מעשה זדוני.

מצד שני הדרך ה"מתוחכמת" לעשות זאת היא לקשר במילת מפתח רלוונטית אליכם אך לא כזאת בה יש תנועה של גולשים וכך לדלל את "הגדרת האתר" או ליתר דיוק הצורה בה גוגל הגדיר את הרלוונטיות של האתר שלכם במילת מפתח מסוימת אשר נוצרה מקישורים נכנסים.

לדעתי האישית

לדעתי, יש דרך לפגוע באתרים מבחוץ… צריך כמובן להשקיע זמן ואנרגיה במעשה שהוא כלל לא כשר ושפל במיוחד שהרי מדובר בפרנסתם של אחרים אבל תחרות לא הוגנת קיימת כך או כך. קישורים נכנסים מאתרים שנחשבים ל"שכונה רעה" הם אחת הדרכים לפגוע באתר.

נכון שגוגל עמלים או לפחות אמורים לשאוף למנוע השפעה של קישורים כאלו על האתר שלכם או לפחות לתת להם משקל ניטרלי ולכן השאלה החשובה היא מה תהליך הבדיקה של גוגל ובינג אשר קובע אם הפעולה הסאפמרית בוצעה על ידי צוות האתר או לא.

מה דעתכם?
מה דעתכם? קישורים רעים יכולים להזיק לאתר שלכם?
27 לא משפיע
כן משפיע 35

  • אהבתם? שתפו!