לרדת בגדול – גרסת גוגל!

אין ספק, עסקים רבים תלויים בגוגל, או יותר נכון, במיקומים שלהם בגוגל…כאשר בית עסק או נותן שירות כלשהו נמצא במילות המפתח הנכונות במיקומים גבוהים – אותו עסק פשוט יקבל המון טלפונים ופניות. לא משנה איך נסתכל על זה, רבים מאיתנו פשוט תלויים בגוגל, וזו בדיוק הסיבה שעדכון האלגוריתם האחרון (עדכון FARMER) הלחיץ כל כך הרבה אנשים, אבל מצד שני – גם שימח המון אנשים.

במאמר הזה אני רוצה לדבר טיפה על התוצאות של עדכון גוגל האחרון, בואו נראה מי המפסידים הגדולים ביותר בעולם (כרגע) מהעדכון המסיבי ביותר של גוגל בשנה האחרונה. את המסקנות אני משאיר לכם למרות שאחלוק אתכם את דעתי (בצניעות) בסוף המאמר. אשמח לשמוע את דעתכם והשארתי את היכולת להגיב פתוחה ומזמינה!

שקילה מוקדמת ושקילה מאוחרת

על מנת לבדוק מי המפסידים הגדולים שלנו, אנו צריכים לשקול אותם לפני ואחרי השינוי (אני דבק ברעיון של לרדת בגדול!). אנו צריכים לדעת מה המיקומים של כל האתרים בארצות הברית (שם כרגע הופעל האלגוריתם). לצערי, אין לאף אחד מאגר מידע כל כך עצום כרגע, לכן, נאלץ להסתפק בשילוב של מספר גדול מאוד של מקורות מידע שונים, כל מאגר מידע שכזה מכיל מיקומים של אתרים על פי מילות מפתח רלוונטיות, אנו ננתח את המיקומים הללו ונגלה מיהם אותם אתרים שנפגעו בצורה הכואבת ביותר, קרי – נפגעו בכמות מילות המפתח הגדולה ביותר, התעבורה של האתרים הללו נפגעה בצורה החמורה ביותר (על פי מדד אלקסה) ובאופן כללי – נדרג את היורדים הגדולים ביותר.

נפגעי שינוי האלגוריתם (אח"כ – נדון בשאלה: למה דווקא הם??)

הנפגעים הגדולים ביותר על ידי שינוי האלגוריתם האחרון של גוגל הם כידוע – אתרי תוכן משוכפל, או "חוות תוכן", בחלק זה נראה מיהם 10 האתרים הנפגעים ביותר בעולם:

שם האתר מספר מילות המפתח לפני מספר מילות המפתח אחרי
wisegeek.com 74.024 21.940
ezinearticles.com 184.508 54.277
suite101.com 178.373 36.904
hubpages.com 152.998 50.178
buzzle.com 86.472 24.423
associatedcontent.com 216.429 53.512
freedownloadscenter.com 42.486 7.992
essortment.com 27.501 7.459
fixya.com 62.034 36.167
americantowns.com 26.000 9.799

כפי שניתן לראות, הירידות הן דרסטיות ביותר. חשוב לזכור שמדובר בירידות על מילות מפתח מוכרות ותחרותיות, ולאו דווקא מדובר על לונג טיילס (זנב ארוך), ומילות מפתח בעלות נפח חיפושים נמוך עד אפסי.

הנה עוד כמה נקודות מעניינות הקשורות לנפגעים הגדולים מעדכון FARMER האחרון של גוגל:

  • Yahoo העולמית רכשה לפני כשנה את Associated Content – חוות תוכן עצומה המכילה כמויות של תכנים, תמונות וסרטוני וידאו, חוות תוכן זו נבנתה על ידי מספר פרילנסרים ונרכשה על ידי יאהו בקצת יותר מ- 100 מיליון דולר (!). במידה ו- Associated Content גם תיפגע מהעדכון האחרון של גוגל, נוכל להוסיף גם את רכישה זו להיכל הרכישות הלא רווחיות של יאהו.
  • האתר business.com, אתר שחווה ירידה של כ- 16743 מילות מפתח (כלומר – שש עשרה אלף ושבע מאות ארבעים ושלושה מילות מפתח נפגעו לאתר זה!!), נרכש בפעם השנייה לפני כחודש בסכום של כ- רבע ביליון דולר על ידי חברה הקרויה: Resource Nation. רכישה זו נראית כאחת הרכישות הגרועות ביותר בתולדות האינטרנט…
  • עם כל הפגיעות והירידות, מן הסתם היו גם אתרים שטיפסו גבוה יותר בדירוגים שלהם במילות מפתח. אחד האתרים שבאופן מפתיע (לפחות אותי) טיפס בדירוג התנועה שלו הוא אתר: articlebase. גם זה אתר מאמרים, גם פה יש תוכן משוכפל, אך איכשהו, האלגוריתם של גוגל העדיף להעלות אותו על חשבון אתרים אחרים.

מסקנות

המסקנה הראשונה והברורה מכל עניין שינוי האלגוריתם האחרון, הוא שגוגל פשוט לא משחקים יותר משחקים! עד לעדכון גוגל נתנו לחוות תוכן לתפוס מיקומים גבוהים במגוון מילות מפתח על אף תכנים באיכות ירודה או תכנים משוכפלים. לגוגל פשוט נמאס וכפי שניתן לראות באופן מאוד ברור – גוגל רוצים לנקות את האינדקס שלהם מכל הזבל, ומהר.

המסקנה השנייה שלי, ואולי זו יותר השערה (אתם מוזמנים לשתף אותי בדעות אחרות כמובן) היא, שגוגל הכניס פילטר באלגוריתם שלו בנוגע לכמות התוכן המשוכפל ההופך אתר לחוות תוכן. לדעתי מדובר על יחס בין מספר התכנים המקוריים לבין מספר התכנים המשוכפלים: ככול שהיחס הזה שואף ל- 1 כך גוגל מתייחס לאתר יותר כאל חוות תוכן ומפעיל עליו את האלגוריתם החדש. למה אני טוען זאת? כי לדעתי articlebase כולל בתוכו כמות עצומה של מאמרים משוכפלים, והוא בדיוק כמו כל אחד מעשרת האתרים הפותחים שלנו, היה צריך לעוף במגוון מילות מפתח, אך articlebase כולל בתוכו גם כמות גדולה של תוכן מקורי, ועל כן, אתר זה לא נתפס באלגוריתם כחוות תוכן. במידה ואנשי SEO יחליטו להפציץ את articlebase בתכנים משוכפלים, מנקודה מסוימת לדעתי האתר ייפגע.

זהו, דיברנו על היורדים הגדולים ביותר, כמה חבל שהם לא יכולים לקחת פרס הבית, אך זהו המצב, ככה זה כאשר אתה מרוויח את לחמך מהאינטרנט – בשלב מסוים אתה חייב להתייחס לאותו המנוע המגדיר מהו האינטרנט – גוגל. שיהיה בהצלחה, שמרו על תוכן מקורי וייחודי ומובטח לכם התקדמות יפה ובריאה של האתר שלכם בכל מילת מפתח שבה תחפצו להצליח.

יש לכם רעיון אחר? מסכימים / לא מסכימים עם המסקנה שלי? רוצים לשאלו שאלה? אתם מוזמנים להגיב, אנחנו – נענה!

  • אהבתם? שתפו!